Pompa głębinowa

Pompa głębinowa

W miejscach, w których nie ma dostępu do gminnej sieci wodociągowej oraz tam, gdzie ludzie posiadają przydomowe uprawy warzywne i owocowe, najpopularniej stosowanym rozwiązaniem są studnie. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła studnia sięgająca do podskórnych zasobów wodnych. Nie sprawdza się to wyniesieniach terenu, takich jak góry oraz wzgórza, ale również w sąsiedztwie dużych inwestycji budowlanych oraz kopalni odkrywkowych i podziemnych. Woda podskórna jest tam niestabilna, a jej poziom zmienny, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest głębszy wykop i pompa głębinowa, która pozwoli na korzystanie ze świeżej i czystej wody.

Warto zapoznać się najpierw z obowiązującymi przepisami

Studni dotyczą aż trzy różne ustawy: prawo górnicze i geologiczne, prawo wodne oraz prawo budowlane. Ich znajomość nie jest niezbędna, ale dobrze jest przynajmniej zorientować się o co chodzi. Ze szczegółami powinni pomóc profesjonaliści, których trzeba nająć do wykonania wykopu. Hydrogeolodzy będą zaznajomieni z koniecznymi parametrami technicznymi i przy pomocy sond geofizycznych łatwo określą, gdzie najlepiej posadowić studnię.

Chcąc zbudować studnię, w której mogłaby pracować pompa głębinowa należy pamiętać o tym, że jeżeli będzie ona głębsza niż 30 metrów, to obowiązkiem właściciela terenu jest wystąpienie o stosowne pozwolenie wodnoprawne. Nie jest to częsta sytuacja, ale niekiedy zdarza się na terenach intensywnej działalności górniczej, szczególnie odkrywkowej. Jeżeli jest ona prowadzona na dużą skalę, to znajdująca się pod ziemią woda opada czasami poniżej poziomu, do którego można wiercić bez pozwoleń.